חקלאות עירונית

%d7%9e%d7%96%d7%99%d7%a7%d7%99%d7%9d
זיהוי מחלות ומזיקים עיקריים והפתרון האורגני
16 בנובמבר 2016
זרעים
הוראות זריעה
23 באוקטובר 2018

חקלאות עירונית

gardend

חקלאות עירונית הינה שם כולל לגידול מזון בעיר. בשונה מחקלאות מתועשת בה הדגש הוא על ייצור כמה שיותר יבול לשטח של גידול בודד, חקלאות עירונית מבוססת על מגוון גידולים בצורה ידידותית לסביבה. שיטות הגידול בחקלאות עירונית מגוונות, וכוללות גינות קהילתיות, חקלאות גגות, יערות מאכל, גינות לתושב, חקלאות אנכית ועוד. הצורך להתאים את החקלאות העירונית לתווי השטח, לאופי העיר ולאופי הפעילים, מוביל לכך שאין מודל פעולה אחיד, כל גינה והייחודיות שלה.

בשנים האחרונות גוברים הקולות המזהירים מפני נזקי החקלאות המתועשת. שימוש מוגבר בחומרי הדברה סינטטיים וציוד מכני כבד הובילו לזיהום קרקעות ומי-תהום, אובדן המגוון הביולוגי ופגיעה במרקם האקולוגי של סביבת הגידול. ברבות השנים, מזיקים ומחלות רבים פיתחו עמידות כנגד חומרי הדברה, שבמקרים רבים מובילים לשימוש לא מבוקר בחומרי הדברה עד כדי סיכון בריאותו של האדם. בשנת 2013 פרסם האו"ם דו"ח המפרט באריכות את נזקי החקלאות המתועשת, ביניהם זיהום סביבה, עוני וחוסר בטחון תזונתי. אחת המסקנות הייתה הצורך לעבור למודלים של חקלאות בת-קיימא, מקומית וקטנה.

 

אין עוררין על היתרונות של חקלאות עירונית, בין אם כמקום מפגש לפעילים, כריאה ירוקה בלב העיר או כמקור למזון איכותי ובריא. מעבר להיבטים הסביבתיים והתזונתיים, מיזמי חקלאות עירונית מהווים כר פורה לחדשנות חקלאית ולתמיכה בעסקים מקומיים (ראו טבלה). במסגרת התפיסה של "חשוב גלובלי ופעל לוקלי", חקלאות עירונית מהווה נדבך נוסף במגמה העולמית של התייעלות אנרגטית, בנייה ירוקה ופתרונות מקיימים נוספים. במדינת ישראל קיימים אלפי מיזמים של חקלאות עירונית ומספרם הולך וגדל משנה לשנה.

%d7%98%d7%91%d7%9c%d7%aa-%d7%97%d7%a7%d7%9c%d7%90%d7%95%d7%aa-%d7%a2%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%aa

מזה מספר שנים, זרעי-קדם מלווה גינות קהילתיות ומיזמי חקלאות עירונית שונים, בייעוץ, בהדרכה ובאספקת זרעים אורגניים. אנו דוגלים בחקלאות עירונית כאלטרנטיבה בריאה ובת-קיימא ופועלים לקידום התחום באמצעות הידע והניסיון הרב שצברנו.

אנו מזמינים יזמים ופעילים לפנות אלינו לייעוץ, לפרסם אצלנו באתר ולקחת חלק ביצירת מרכז המידע הגדול בישראל לחקלאות עירונית. בנוסף, אנו מציעים זרעים ומוצרים נוספים במחירים מיוחדים, למיזמי חקלאות עירונית, גינות קהילתיות, בתי ספר, גני ילדים ועיריות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

UA-87516702-1