זיהוי מחלות ומזיקים עיקריים והפתרון האורגני

tools
פתרונות לחקלאות בת קיימא
15 בנובמבר 2016
gardend
חקלאות עירונית
1 בדצמבר 2016

זיהוי מחלות ומזיקים עיקריים והפתרון האורגני

%d7%9e%d7%96%d7%99%d7%a7%d7%99%d7%9d

 

הדברת מחלות ומזיקים הינה חלק בלתי נפרד מהחקלאות מאז ומעולם. בחקלאות המתועשת נעשה שימוש נרחב בחומרי הדברה סינטטיים, בשל יעילותם הגבוהה והשפעתם המהירה. אולם, רוב חומרי ההדברה הסינטטיים מסוכנים לסביבה ולאדם. חומרים אלו גורמים לפגיעה במקורות מים ובעלי חיים, ועלולים לגרום לפגיעה ארוכת טווח במערכת החיסונית של האדם. 

גישת החקלאות בת-הקיימא שונה. חקלאות בת-קיימא מתבססת על ייצור מזון תוך פגיעה מינימלית בסביבה בראייה ארוכת טווח, ושימוש בשיטות מניעה והדברה טבעיים בלבד. כאשר נוצר הצורך בהדברה מלאכותית, נעשה שימוש בחומרי הדברה אורגניים בלבד.

חומרי ההדברה האורגניים מופקים מצמחים ואורגניזמים שונים והינם ידידותיים לאדם ולסביבה.

בכדי להדביר בצורה יעילה וטובה, השלב הראשון הינו זיהוי הבעיה והתאמת הפתרון האידיאלי.

 

רשימת מחלות ומזיקים ופתרון ההדברה האורגני

 

קימחון (Powdery mildew)

מחלת עלים הנגרמת על-ידי פטריה. המחלה נפוצה מאוד ברחבי העולם ותוקפת מגוון רחב של צמחים, משגשגת בתנאי לחות גבוהים וטמפרטורות מתונות. פגיעת הפטרייה עלולה לגרום לריקבון, לנשירת עלים ולפגיעה כללית בצמח עד כדי אובדן יבול מוחלט.

תסמינים: כתמים אבקתיים לבנים או אפורים משני צדדי העלים ועל הגבעול. בדרך כלל, הפטרייה תוקפת את העלים התחתונים תחילה ומתפשטת כלפי מעלה.

טיפול מומלץ: נימגארד או טימורקס גולד

 

כשותית

מחלת עלים הנגרמת על-ידי פטריה, נפוצה בעיקר בארה"ב ואירופה, לראשונה נתגלתה בישראל בשנת 2012. הפטרייה משגשגת בתנאי לחות גבוהה ועוברת גם בזרעים. גורמת לאובדן עלים ובנגיעות קשה לנשירה והתמוטטות הצמח.

תסמינים: עיוות עלים קל, שינוי צבע העלה לירוק בהיר, כתמים צהבהבים והופעת נבגים בחלק התחתון של העלה.

טיפול מומלץ: טימורקס גולד

 

 

 

חילדון (Rust)

מחלת עלים הנגרמת על-ידי פטריה. הנבגים נובטים בתנאי לחות גבוהים, מתפתחים בתוך רקמת הצמח ומוציאים נבגים על פני העלים והגבעול. גורמת להרס של תאי הצמח, נשירת עלים ולהתמוטטות הצמח.

תסמינים: כתמים בצבעי חלודה (אדמדם עד חום-צהוב) בחלק התחתון של העלים ועל הגבעול.

טיפול מומלץ: טימורקס גולד

 

 

 

קימחונית

מחלת עלים הדומה הנגרמת על-ידי פטריה. המחלה נפוצה ודומה בצורתה ובפגיעתה לקימחון, במקרים רבים קשה להבדיל בין השתיים. עלולה לגרום לאובדן עלים עד פגיעה כללית והרס הצמח.

תסמינים: כתמים אבקתיים על פני העלה והגבעול.

 

טיפול מומלץ: נימגארד או טימורקס גולד

 

 

זחל פרודניה (Prodenia)

מין של עש הנפוץ באפריקה והמזרח התיכון. זחלי העש נחשבים למזיק משמעותי בחקלאות, פוגעים במגוון רחב של צמחים ועלולים לגרום לנזקים חמורים עד אבדן מוחלט של היבול בתוך ימים ספורים. נקבת העש מטילה ביצים בצבע חום-צהבהב, בצברים על כל חלקי הצמח. הזחלים בוקעים תוך מספר ימים ומופיעים במגוון צבעים, חלקים או שעירים, עם דוגמאות פסים ונקודות או בצבע אחיד.

תסמינים: לעיתים ניתן להבחין בזחלים עצמם. זחלים צעירים מכרסמים את העלה מצדו התחתון ומותירים מעין "חלונות שקופים". זחלים בוגרים מכרסמים את כל העלה.

טיפול מומלץ: פרוביט

טיפול אלטרנטיבי: איסוף הזחלים בצורה ידנית

 

כנימת עש הטבק (Whitefly)

כנימת עש הטבק נחשבת למזיק עיקרי בחקלאות. גודלה של כנימה בוגרת הוא כ-1 מ"מ וצבעה לבן. הכנימה יכולה להעביר מחזור חיים שלם על צדו התחתון של העלה, אולם בצפיפות גבוהה היא מטילה ביצים גם על צדו העליון. פגיעותיה העיקריות הינן מציצת מוהל הצמח והחלשתו, הפרשת טל-דבש המוביל לפייחת והעברת וירוסים.

תסמינים: ניעור קל של הצמח גורם לכנימות לעופף וכך ניתן להבחין בהן. הופעת טל-דבש ופייחת הינם תסמינים נוספים

טיפול מומלץ: נימיקס 45 או מייטימור

טיפול אלטרנטיבי: שטיפה במי-סבון

 

 

אקרית הקורים (Spider mite)

קיימים מאות זנים של אקרית הקורים, הנפוצות הן האקרית הצהובה והאקרית האדומה. האקרית הינה מזיק משמעותי הנפוץ בכל רחבי העולם, הפוגע בגידולי ירקות, פרחים, עצי פרי וצמחי נוי. שמה של האקרית נגזר מהקורים אותם היא טווה על הצמח. גודלה של האקרית הינו פחות מ-1 מ"מ.

תסמינים: קורים על פני הצמח, מאות עד אלפי אקריות קטנטנות בצבע אדום או צהוב.

טיפול מומלץ: נימגארד

טיפול אלטרנטיבי: שטיפה במי-סבון

 

תריפסים (Thrips)

חרקים קטנים בעלי כנפיים, הניזונים ממגוון רחב של צמחים על-ידי ניקוב חריר ושתיית התוכן. גודלם של התריפסים זעיר, מבנה גופם מאורך ומגיע עד כ-1 מ"מ. הם אינם מטיבי עוף אם כי יכולים להינשא למרחקים ארוכים על גבי הרוח. נקבת התריפס מטילה ביצים בתוך העלים והגבעול. בנוסף לפגיעה הישירה בצמח על-ידי חירור העלה ומציצת התוכן, התריפסים עלולים להעביר מחלות.

תסמינים: כתמים או נקודות כסופות על העלב. לעיתים ניתן לזהות את צואת התריפס בצורת נקודות שחורות        

טיפול מומלץ: טרייסר אולטרה או מייטימור

 

 

כנימות עלה (Aphids)

קיימים אלפי מינים של כנימת עלה, מתוכם כ-250 ידועים כמזיקים לחקלאות, ונחשבת למזיק משמעותי גם בגינות קטנות.  כנימת העלה הינה חרק קטן, המגיע לגודל של כ-10 מ"מ. הכנימה מוצצת את לשד הצמח וגורמת להחלשותו עד כדי קריסה מוחלטת, ומפרישה טל-דבש המושך פטריית פייחת ומחלות נוספות.

תסמינים: הכנימות ניתנות לזיהוי בעין. צבען יכול לנוע בין שחור, ירוק לצהוב.

טיפול מומלץ: מייטימור

טיפול אלטרנטיבי: שטיפה במי-סבון. מושית השבע הינה אויב טבעי מצוין של הכנימה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

UA-87516702-1