פתרונות לחקלאות בת קיימא

gardend
מדריך להקמת ותפעול גינה קהילתית
7 בנובמבר 2016
%d7%9e%d7%96%d7%99%d7%a7%d7%99%d7%9d
זיהוי מחלות ומזיקים עיקריים והפתרון האורגני
16 בנובמבר 2016

פתרונות לחקלאות בת קיימא

tools

במשך אלפי שנים האדם עסק בחקלאות בהרמוניה עם הטבע. החקלאים הקדומים ידעו, גם אם לא התכוונו לכך, כיצד לשלב את גידול המזון בתוך המארג הטבעי של הסביבה. למשק חקלאי מסורתי היה מבנה של מעגל סגור של ייצור מזון, שימור זרעים ומחזור פסולת אורגנית, עם פגיעה מינימלית בסביבה.

החל מאמצע המאה ה-20, החלה ה"מהפיכה הירוקה". עם כניסתם של חומרי הדברה ודשנים כימיים, ציוד מכני מתקדם, זרעי מכלוא וזרעים מהונדסים, הדרך בה האדם עושה חקלאות עברה שינוי משמעותי. ממשק העובד בצורה של מעגל סגור, לחקלאות מתועשת העובדת במבנה של שרשרת ייצור. לא עוד חקלאי העוסק בייצור מזון, אלא מגדל מקצועי הרוכש את הציוד והחומרים הדרושים לגידול.

"המהפכה הירוקה" הביאה בשורה של אספקת מזון קבועה במשך כל השנה, אך במקביל הובילה לפגיעה קשה בסביבה. זיהום קרקעות ומקורות מים בשל דישון יתר, פגיעה בחרקים ובעלי חיים בשל שימוש בחומרי הדברה סינטטיים, אובדן של זנים רבים ואובדן שיטות גידול מסורתיות ידידותיות לסביבה.

"זרעי קדם" מציעה פתרונות כוללים לחקלאות אורגנית בת-קיימא, המאפשרים גידול איכותי תוך שמירה על הסביבה והשבחת הקרקע.

הזרע

בעבר, החקלאי גידל את מזונו, ובסוף העונה דאג לשמור זרעים מהצמחים הטובים ביותר בכדי לזרוע בעונת הגידול הבאה. בצורה כזו החקלאים התאימו את הזרע לסביבת וצורת הגידול שלהם, וידעו איזה זרע לזרוע ומתי. זרעים אלו, מסוג "זרעים פתוחים" ו"זרעי מורשת", הינם זרעים יציבים גנטית השומרים את תכונותיהם מדור לדור.

כיום, מספר חברות זרעים מייצרות את הזרע עבור החקלאי. זרעים אלו הם לרוב מסוג "זרעי-מכלוא" שעברו השבחה והתאמה לגידול מתועש, אך אינם יציבים גנטית. בכדי לגדל צמחים זהים בכל עונה, החקלאי מחויב לקנות זרעים חדשים בכל שנה, ולמעשה תלוי בחברות הזרעים.

"זרעי קדם" מציעה "זרעים פתוחים" ו"זרעי מורשת" של מגוון צמחים, בכדי לאפשר גידול צמחים יציבם גנטית ושימור זרעים מדור לדור.

לרכישה

 

הקרקע

קרקע חקלאית בת-קיימא רוחשת פעילות. מיליארדי מיקרואורגניזמים, חיידקים ופטריות, חיים בסימביוזה עם הצמחים ומטייבים את הקרקע. חלקם עוזרים בקיבוע חנקן וספיגת מינרלים, חלקם תורמים לחיזוק שורשי הצמח וליכולת התמודדות טובה יותר עם מחלות ועקות הצמח, ואחרים מונעים התפתחות מזיקים בקרקע.

עשרות שנים של תיעוש הרסו את המרקם הביוטי העדין של הקרקע. בין אם שימוש בחומרי דישון והדברה סינטטיים בקרקע חקלאית או בנייה מסיבית בשטחים עירוניים, קרקעות רבות בישראל איבדו את המיקרואורגניזמים המועילים הטבעיים. בכדי לגדל על קרקעות כאלו, יש להשתמש בדישון מסיבי, הגורם לפגישה נוספת בקרקע.

"זרעי קדם" מציעה מגוון מוצרים המיועדים להשבת פוריות הקרקע, בכדי לאפשר גידול צמחים חזקים ובריאים תוך טיוב הקרקע לשנים הבאות.

לרכישה

 

הדברה

מזיקים ומחלות צמחים הינם אחד הגורמים העיקריים לאובדן יבול. ההתמודדות עם מזיקים ומחלות אינה פשוטה, וכרוכה בהבנה עמוקה של הצמח, המזיק, הסביבה, ויחסי הגומלין ביניהם. בעבר, תפוצת המזיקים והמחלות הייתה נמוכה יחסית, והחקלאי ידע כיצד להתמודד עם הבעיות בעצמו.

התפתחות החקלאות המתועשת, יחד עם תהליכי הגלובליזציה ושינויי האקלים, גרמו להופעת מזיקים ומחלות בתדירות ובתפוצה גבוהים מבעבר. הדרך הקונבנציונאלית להתמודדות הינה הדברה בחומרים סינטטיים. אמנם חומרים אלו יעילים בהדברת המחלות והמזיקים, אך הם מסוכנים לסביבה ולאדם. בשנים האחרונות רבים מחומרי ההדברה הסינטטיים נאסרים לשימוש בשל הנזקים הרבים להם הם גורמים.

הגישה הטובה ביותר להתמודדות עם מזיקים ומחלות בצורה ידידותית וברת-קיימא, הינה מניעה תחילה, וטיפול בחומרי הדברה אורגניים במקרה הצורך.

"זרעי קדם" מציעה מגוון מוצרי הדברה אורגניים ידידותיים לסביבה ולאדם, וליווי והדרכה בזיהוי ומניעת מחלות ומזיקים.

לרכישה

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

UA-87516702-1