מה הם זני מורשת?

זרעי קדם
מירקות מורשת ועד צמחים מהונדסים גנטית
4 ביולי 2014
מידעון זרעי-קדם 1
29 במרץ 2015

מה הם זני מורשת?

זרעי קדם

זני מורשת (Heirloom):

אומרים ש"פעם לירקות היה טעם". אם אלו סבא או סבתא שמספרים בנוסטלגיה על העגבניות של פעם, אמא או אבא שזוכרים את המלפפון העסיסי, או סתם מישהו שרוצה להתלונן על טעמם של הירקות שאנו צורכים היום.

אכן זו האמת, פעם לירקות היה טעם של… ירקות.

בעבר הלא רחוק, חוואים גידלו ירקות בחוות משפחתיות, כל חוואי והזן שלו. זה גידל עגבניות סגולות ומתוקות, ההוא גידל תפוח אדמה אדום וטעים והשלישי מלפפונים עגולים ועסיסיים. כך, זנים שונים גודלו במקומות שונים בעולם ונוצר עושר עצום של זני ירקות טהורים, בעלי מגוון טעמים, צורות וצבעים.

לפני כ-7 עשורים, עם הפיכת החקלאות למתועשת, החלו חברות זרעים להשביח זנים וזני-מכלוא המותאמים לגידול תעשייתי. הזנים המתועשים הושבחו בעיקר למטרות יבול גבוה ליחידת שטח, עמידות למזיקים או חיי מדף ארוכים. אלא מה, בתהליך ההשבחה חברות הזרעים הזניחו תכונות "פחות חשובות" כגון טעם, ערכים תזונתיים או עסיסיות. הרי הלקוח של חברת הזרעים הוא החקלאי התעשייתי, והתכונות החשובות לחקלאי אינן בהכרח התכונות החשובות לי או לך. לאט לאט, מגוון הזנים הלך והצטצמם, עד שהיום כולנו "יודעים" שעגבניה היא אדומה, חציל הוא סגול ולקישוא אין טעם. זאת ועוד, חלק נכבד מן הזרעים של הירקות הנמכרים בישראל מיוצרים בחו"ל…

כיום, 7 תאגידי זרעים שולטים על 70% מתעשיית הזרעים העולמית של גידולים חקלאיים, והן אלו שקובעות מה החקלאי יגדל ומה אנחנו נאכל.

אז מה עושים? האם הטעם של העגבניה אבד לנצח?

התשובה היא לא. יש בעולם ירקות עם טעם של פעם, בעלי מגוון רחב של צורות, מרקמים, גדלים או צבעים. אלו הם זני המורשת (heirloom vegetables), אותם זנים שהחוואים העצמאיים גידלו בשביל עצמם במשך מאות ואלפי שנים במקומות שונים בעולם. בזני מורשת השתמרו תכונות החשובות לי ולך ולא לחקלאי התעשייתי, תכונות כמו טעם, מרקם או צבע. אמנם לזני מורשת יש חסרונות מול זנים מסחריים, כגון רגישות למחלות או חיי מדף קצרים, אך יש גם יתרונות חשובים על פני זנים מסחריים, שהופכים את זני המורשת למועדפים על מגדלים עצמאיים וחקלאים קטנים:

מגוון רחב של זנים – עושר של טעמים, צורות, צבעים או גדלים. כל אחד יכול לגדל את הזן המועדף עליו.

זנים אורגנים – זני מורשת מותאמים לגידול אורגני כיון שטופחו בצורה עצמאית ולא למטרות תיעוש, ומאז ומעולם גודלו בסביבה אורגנית בת-קיימא.

זנים טהורים – אינם זני-מכלוא (Non-hybrid) ואינם מהונדסים גנטית (Non-GMO).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

UA-87516702-1